تازه ترین مطالب
خانه / آرشیو یادداشت و مقاله / همزمان با ششمين سال پخش«گفت‌وگوي ويژه خبري» مراد عنادي اعلام كرد: افزايش وزن مباحث فرهنگي…پخش مستقيم ديدگاه‌هاي مردم…رعايت فضاي چندصدايي و نمره‌ي بالاي ۶۰

همزمان با ششمين سال پخش«گفت‌وگوي ويژه خبري» مراد عنادي اعلام كرد: افزايش وزن مباحث فرهنگي…پخش مستقيم ديدگاه‌هاي مردم…رعايت فضاي چندصدايي و نمره‌ي بالاي ۶۰

سردبير «گفت‌وگوي ويژه خبري» اظهار كرد: طيف مخاطبان اين برنامه عام هستند، اما سطح تحصيلات اغلب بينندگاني كه با اين برنامه تماس مي‌گيرند از ديپلم به بالاست و مواجه شدن با يكسري از مخاطبان هوشمند، باعث مي‌شود كه دغدغه‌ها به صورت تخصصي‌تر مطرح شوند.

مراد عنادي كه علاوه بر‌ سردبيري در برخي از برنامه‌هاي اخير، اجراي «گفت‌وگوي ويژه خبري» را نيز برعهده دارد به خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، افزود: اين برنامه يكي از پربيننده‌ترين برنامه‌هاي صداوسيماست و سعي كرده مواضع و ديدگاه‌هاي مورد نياز مردم را در حوزه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي منعكس كند.

وي اظهار كرد: بحث‌هايي كه در اين برنامه مطرح مي‌شوند صرفا چالشي نيست، بلكه گفت‌وگوي ويژه خبري در وضعيتي مابين بحث‌هاي چالشي و بحث‌هايي كه صرفا براي اطلاع‌رساني و به صورت تخصصي مطرح مي‌شوند، قرار دارد.

وي شفاف‌تر مطرح شدن مباحث براي مخاطبان را از اهداف اصلي «گفت‌وگوي ويژه خبري» برشمرد و در خصوص طرح‌هاي آتي اين برنامه، خاطرنشان كرد: افزايش نقش و تاثيرگذاري مردم در برنامه از ديگر اهدافي است كه قصد اجراي آن را داريم و براي نيل به اين هدف سيستمي را طراحي مي‌كنيم كه به هنگام پخش برنامه، مردم بتوانند به طور مستقيم نظرات خود را مطرح كنند.

عنادي با اشاره به گزارش‌هاي مردمي كه مدت سه ماه است در قالب برنامه «گفت‌وگوي ويژه خبري» گنجانده شده است، گفت: معمولا در مورد بحث‌هايي كه نياز است مواضع و ديدگاه‌هاي مردم منعكس شود، مصاحبه مردمي پخش مي‌كنيم. اما با راه‌اندازي سيستم جديدي كه امكان پخش صداي مردم را به ما مي‌دهد، مي‌توان گزارشي مردمي را حذف كرد، چرا كه مردم مي‌توانند مستقيم نظرات خود را مطرح كنند.

سردبير «گفت‌وگوي ويژه خبري» در پاسخ به پرسشي درباره‌ي اختصاص اكثر قسمت‌هاي اين برنامه به موضوعات سياسي و اقتصادي متذكر شد: اغلب برنامه‌هاي ما سياسي نيست. چرا كه براي مثال در مهر ماه امسال، ۲۶ برنامه پخش كرديم كه از اين تعداد، شش برنامه سياسي و ۱۹ برنامه اقتصادي ـ اجتماعي بوده است. بنابراين برنامه ما بيش از هر چيز به مباحث اقتصادي ـ اجتماعي اهميت مي‌دهد كه دغدغه اصلي مردم است.

عنادي در عين حال اذعان كرد: جايگاه مباحث فرهنگي در برنامه ما كم رنگ است و برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه در ماه‌هاي آينده وزن بخش فرهنگي را بيشتر كنيم.

وي افزود: در كليت برنامه توازني بين حوزه‌هاي مختلف وجود دارد و در ۶ سال گذشته، جز مقاطع خاص كه اقتضا به بحث‌هاي سياسي داخلي و خارجي بيشتر توجه شود، معمولا غلبه با موضوعات اجتماعي ـ اقتصادي بوده است.

عنادي در خصوص طرح مباحث ورزشي در برنامه‌ي «گفت‌وگوي ويژه خبري» اظهار كرد: در نظر داشتيم ۲۶ مهر ماه، روز تربيت بدني، به مسائل ورزشي بپردازيم. اما براي آقاي علي‌آبادي، رييس تربيت بدني، مشكلي پيش آمد و نتوانستند آن شب در برنامه حاضر شوند.

وي كه مديريت گروه تحقيق و تفسير خبر سيما را نيز برعهده دارد، در خصوص نحوه‌ي انتخاب موضوع هر روز گفت‌وگوي ويژه خبري به ايسنا گفت: سوژه‌ها در ابتدا توسط كارشناسان گروه تحقيق و تفسير خبر سيما رصد شده و در جلسه ديگر با حضور مدير كل محترم پخش و معاون محترم سياسي اولويت بندي‌ مي‌شود. برنامه نيز بر اساس اولويت‌هاي در نظرگرفته شده پخش مي‌شود، مگر اين كه اتفاق خاصي بيفتد.

سردبير «گفت‌وگوي ويژه خبري» با اشاره به فضاي سياسي كشور پس از انتخاب رياست جمهوري، متذكر شد: طبيعي است كه بعد از دوران اوج مباحث سياسي كه در ايامي مانند انتخابات ظاهر مي‌شود، آرامش حكفرما شود. اين امر درباره برنامه‌ها هم صادق است.

عنادي در پاسخ به پرسشي درباره‌ي رعايت فضاي چند صدايي در برنامه‌ي «گفت‌وگوي ويژه خبري» اظهار كرد: رعايت اين اصل در برنامه‌ريزي‌مان قرار دارد، بنابراين سعي مي‌كنيم ديدگاه‌هاي مختلف حتي در مورد مسائل اجتماعي و اقتصادي نيز مطرح شوند. اما گاه اتفاق مي‌افتد كه خود افرادي كه دعوت مي‌كنيم تمايل به حضور در برنامه ندارند، در چنين مواردي مجبور هستيم يا مجري ديدگاه‌هاي مخالف را مطرح كند، يا صرفا به تبيين موضوع بپردازيم.

به اعتقاد وي زماني برنامه‌ي «گفت‌وگوي ويژه خبري» مي‌تواند مورد توجه مخاطبان قرار گيرد، كه فضاي چنداني در آن رعايت شود.

عنادي كه مدت سه ماه است سردبيري «گفت‌وگوي ويژه خبري» را بر عهده دارد، با بيان اين كه بحث‌هاي داغ روز بسيار پربيننده بود و نمره الف را به خود اختصاص داده است. گفت: مقاطعي هم وجود داشته كه متناسب با فضاي كشور و موضوع بحث، برنامه نتوانسته است مخاطب خود را جذب كند. بنابراين از ۱۰۰ نمره مي‌توان از ۹۰ تا ۶۰ نمره را به گفت‌وگوي ويژه خبري اختصاص داد.

سردبير «گفت‌وگوي ويژه خبري» اعلام كرد: قصد داريم تغييراتي را به لحاظ بصري و كارگرداني در برنامه ايجاد كنيم. همچنين زماني تمام كارشناسان برنامه تنها به تهران محدود مي‌شدند، اما به تازگي سعي كرده‌ايم كه از استان‌هاي مختلف مهمان دعوت كنيم. از طرفي بخش امروزي را هم تقويت كرده‌ايم و ارتباطات تصويري با خارج از كشور را در دستور كارمان قرار داده‌ايم.در بخش محتوايي هم سعي مي‌كنيم بر اساس انعكاسي كه برنامه داشته و با در نظر گرفتن نيازهاي مردم به موضوعاتي بپردازيم كه دغدغه اصلي مردم است.

عنادي با اعتقاد به استفاده چندين مجري با تخصص‌هاي مختلف در برنامه گفت‌وگوي ويژه خبري، اظهار كرد: چندان عقلايي نيست كه در مورد تمام موضوعات از يك مجري استفاده شود بنابراين با استفاده از چند مجري موضوعات برنامه را به سه بخش سياسي، اقتصادي و اجتماعي تقسيم‌بندي كرديم كه اعتقاد دارم به اين سه بخش هم بايد ريزتر پرداخته شود.

سردبير «گفت‌وگوي ويژه خبري» كمترين تعداد مخاطب هر برنامه را ۴ ميليون بيننده پيش‌بيني كرد و افزود: اين برنامه در ساعتي پخش مي‌شود كه سريال يا برنامه پر مخاطبي به روي آنتن نمي‌رود. از طرفي «گفت‌وگوي ويژه خبري» جاي خود را در بين مردم باز كرده است و توسط مخاطبان انتخاب مي‌شود.

گفتني است مراد عنادي پس از پيمان جبلي، مجتبي ستوده‌نيا، اكبر نصراللهي و حسين انتظاري، پنجمين سردبيري «گفت‌وگوي ويژه خبري» را برعهده دارد.

انتهاي پيام

۱۰ آبان ۱۳۸۴

منبع : ایسنا

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }