تازه ترین مطالب
خانه / دسته‌بندی نشده / فیلم/ ناگفته های صالحی از ماجرای بتن ریزی قلب راکتور اراک(ارشیو)

فیلم/ ناگفته های صالحی از ماجرای بتن ریزی قلب راکتور اراک(ارشیو)

علی اکبر صالحی در برنامه رو در رو که از شبکه چهار پخش شد، در مورد برجام، فعالیت هسته ایران، بتن ریزی راکتور اراک و… صبحت کرد.

صالحی در مورد انتقادات رآکتور آب سنگین و اینکه قلب رآکتور با بتن پر شده، گفت: چاله رآکتور اراک یک کالاندریا که مخزن قرار گرفتن سوخت است را خارج کردیم و از آنجاییکه طراحی عوض می شود، مخزن را خارج کردیم تا مخرن جدید را قرار دهیم.

وی افزود: آن زمان من لوله های مشابه را برای مخزن سوخت رآکتور اراک خریداری کردم و فقط یک نفر در کشور اطلاع داشت و همان شخص اول نظام و لوله های مخزن سوخت رآکتور را با بتن پر کردیم و لاله لوله های دیگری داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطر نشان کرد: با فتوشاپ نشان می دهند در چاله رآکتور سیمان ریختند و حتی در نماز جمعه هم گفتند.

صالحی افزود: رآکتور اراک ساخته نشده بود و گفتند می تواند ۸ کیلو پلوتونیم می تواند تولید کند و برای ساخت سلاح کافی است و در مذاکرات خواستند اقدامی انجام دهند که سوخت سلاح را تولید نکند.

وی همچنین طراحی رآکتور اراک را قدیمی خواند و ادامه داد: اگر پلوتونیم در اراک تولید می شد همزادی داشت که مسئله را پیچیده می کرد.

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }