تازه ترین مطالب
خانه / اخبار و تحلیل ها / مراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت ؛روايتي تاريخي سياسي از تحولات الموت در گذر زمان
مراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت ؛روايتي تاريخي سياسي از تحولات الموت در گذر زمان

مراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت ؛روايتي تاريخي سياسي از تحولات الموت در گذر زمان

نشست رونمايي و نقد وبررسي كتاب فرمانروايان الموت تاليف دكتر مراد عنادي با حضور جمعي از اهالي فرهنگ ، مديران كل ، رئيس شوراي شهر ، مديران رسانه ،رئيس و اساتيد دانشگاه فرهنگيان ، اساتيدو دانشجويان دانشگاه بين المللي امام خميني ره استان قزوين در موزه دكتر علي اكبر صالحي در سراي سعدالسلطنه شهر قزوين برگزارشد . در اين نشست فرهنگي كه امام جمعه ، بخشدار و شهردار الموت شرقي و جمعي از فرهيختگان الموت نيز حضور داشتند دکتر عنادی مولف کتاب فرمانروایان الموت با قدردانی از حضور اهالی قلم و اندیشه، گفت: در تالیف این کتاب سعی شده است هم نگاهی تخصصی به موضوع الموت داشته باشم تا مورد توجه نخبگان جامعه باشد و هم نگاهی عام تا برای عموم علاقه مندان به تاریخ جذاب باشد.

عنادی با انتقاد از كم توجهي محققان داخلي به تحولات تاریخی الموت افزود: اکثر کتابهای نوشته شده درباره الموت توسط اندیشمندان خارجی به رشته تحریر درآمده است و مورخان ایرانی کمتر عنایتی به این سرزمین داشته اند.

وی ادامه داد: اكثر کتابهای نگاشته شده، تنها به گذشته الموت بويژه دوره ١٧١سال فرمانروايي اسماعيليان به رهبري حسن صباح و جانشينانش توجه داشته و بر فراز و فرودهاي دوره اسماعيليان تمركز كرده اند. دكتر عنادي با اين توضيح افزوددر كتاب فرمانروايان الموت سعی شده است به تحولات قبل از دوره اسماعيليان و بعد از سقوط الموت به دست هلاكوخان مغول نيز پرداخته شود .اشاره به دوره فرمانروايي قهرمان ميرزا ( عين السلطنه ) و امير اسعد خلعتبري در اواخر دوره قاجار از بخش هاي جذاب كتاب فرمانروايان الموت است .
مولف کتاب فرمانروایان الموت گفت: اگر روزگاری الموت، به تاریخ کهن و حسن صباح شناخته می شد امروزه با جاذبه هاي گردشگری همچون درياچه اوان ، صخره هاي اندج ، سواحل شاهرود، امام زاده علي اصغر ع زرآبادو برگزاري جشن هاي گیلاس، فندق ، انار و ذغال اخته نيز محل توجه است .

در ادامه نشست ، دکتر اللهیار خلعتبری، استاد تاريخ دانشگاه شهید بهشتی گفت: اولین ثمره این کتاب این است که بسیاری از اندیشمندان و مسئولان استان قزوین را در یک مکان گرد هم آورد تا در باره موضوع مشترکی با عنوان الموت هم اندیشی کنند.
وی افزود: کتاب های مختلفی درباره الموت ، مردم و تاریخ الموت نوشته شده که عمدتا دارای نقایص و بلکه تحریفات تاریخی هستند اما کتاب فرمانروایان الموت با دقت و سلامت بیشتری نگاشته شده که این امر جای تقدیر از مولف آن دارد و اگر ضعف هایی هم در آن دیده می شود امید است که در ویرایش های بعدی مرتفع شود.

دكتر خلعتبری با اشاره به وجود صدها آبادی کوچک و بزرگ در منطقه الموت قزوین ادامه داد: ضروری است که وحدت و یکپارچگی آبادی های الموت حفظ شود.

این استاد تاریخ گفت: شخصیت های بزرگی همچون خواجه نصیرالدین طوسی و بسیاری دیگر از انديشمندان در سرزمین الموت زندگی کرده و صاحب آثار بسیاری هستند که می بایستي مطالعه دقیق تر و عمیق تری در باره این شخصیت ها انجام شود.

دكتر خلعتبری ، حسن صباح را فردی اندیشمند و زیرک توصیف کرد و گفت: حسن صباح پس از بازگشت از کشور مصر به مدت ۱۰ سال تمام ایران را گشت و پس از مطالعه بسیار، منطقه الموت را برای پایتختی حکومت خویش انتخاب کرد تا از دسترس بیگانگان در امان باشد.وي سپس به علل سقوط اسماعيليان در دوره فرمانروايي ركن الدين خورشاه پرداخت و به سرنوشت نزاريان الموت كه امروزه آقاخان ها شاخه اصلي آن ها به شمار مي روند نيز اشاره كرد.
استاد تاريخ دانشگاه شهيد بهشتي با اشاره به اين كه پرداختن به مقولات تاريخي زماني كه رشته نويسنده تاريخ نباشد مستلزم جسارت است ، ازاين كه مولف كتاب فرمانروايان الموت كه داراي دكتراي علوم سياسي است به بررسي تحولات الموت پرداخته آن را ناشي از علاقمندي و تسلط مولف دانست و افزود هر چند اين كتاب اشتباهات تاريخي اندكي دارد درعين حال بعضا استفاده مولف از ادبيات سياسي در روايت برخي رخدادهاي الموت مي تواند قابل نقد باشد. سخنرانً بعدي نشست دكتر حاكم قاسمي رئيس پژوهشگاه آينده پژوهي دانشگاه امام خميني ره بود. وي کتاب فرمانروایان الموت را یکی از کتاب های شاخص نوشته شده با موضوع الموت معرفی کرد.

اين استاد دانشگاه در مراسم رونمایی از کتاب فرمانروایان الموت گفت: کار مولف این کتاب در پرداختن علمی به تاریخ سرزمین الموت بسیار ستودنی است ، به خصوص در وانفسای تالیف و تولید کتاب که امروزه به چالشی برای بخش علم و فرهنگ تبدیل شده و انگیزه برای کتاب نویسی را در نزد اهالی اندیشه سست کرده است.

دكتر قاسمي افزود: این کتاب چندین شاخصه مثبت دارد، اول اینکه تاریخ الموت را از گذشته تا به امروز در مقابل چشمان جویندگان علم و دانش قرار می دهد. دوم اینکه نویسنده کتاب بر امور تاریخی، اجتماعی، سیاسی و مردم شناسی منطقه الموت شناخت و مطالعه كافي دارد چرا که ایشان از اهالی این سرزمین هستند. سوم پرداختن به نقش وجودی الموت در چهل سال انقلاب اسلامی است.. چهارم واکاوی چالش ها و چشم انداز الموت از جمله مهاجرت معکوس به منطقه و پرداختن به ظرفیت هایی همچون گردشگری و اشتغالزایی است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: وجود روح آینده پژوهی در این کتاب از دیگر امتیازات این کتاب است که نگاهی نیز به فردای الموت دارد که امیدوارم این بخش در شمارگان بعدی تقویت شود و بیشتر به آن پرداخته شود.

همچنین در ادامه جلسه، مهندس لطف الله سیاهکلی ، استاد دانشگاه و مدیرعامل شرکت سروش ضمن اشاره به استقبال شخصیت های علمی و مسئولان بخش های خصوصی و دولتی قزوین از مراسم رونمایی کتاب فرمانروایان الموت ، گفت: این کتاب بواسطه پرداختن به امور ملی، اسلامی، تاریخی و مردم شناسی بسیار قابل تقدیر است.

وی افزود: مردم الموت به صلح طلبی، دینداری و اخلاق مداری مشهور هستند.
سیاهکلی ادامه داد: مردم الموت در طول تاریخ ، ظلم ستیز و عدالت طلب بودند و در دوران انقلاب اسلامی نیز همیشه پشتوانه انقلاب و ولایتمدار بوده و هستند. الموت، شخصیت های بزرگی را به انقلاب اسلامی معرفی کرده که برای هر کدام از ایشان می توان کتابها نوشت.

سیاهکلی در پایان پیشنهاد داد که مراسم تکریم و تجلیل از بزرگان و اندیشمندان استان قزوین مورد توجه قرارگرفته و به یک آئین مستمر و مداوم تبدیل شود.
شايان ذكر است كتاب فرمانروايان الموت در ٢٨٠صفحه و در شش فصل در قطع رقعی به قیمت ۵۰هزارتومان در انتشارات پردازش به چاپ رسیده است . علاقمندان‌ می توانند این کتاب را با مراجعه یا سفار ش اینترنتی، از فروشگاه نشر پر دازش در تهران و‌کتاب سرای علامه در قزوین خریداری نمایند.

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }