تازه ترین مطالب
خانه / اخبار و تحلیل ها / عطوان: جنایت ضد بشری قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد
عطوان: جنایت ضد بشری قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد

عطوان: جنایت ضد بشری قتل جوان سیاهپوست منجر به سقوط دولت ترامپ خواهد شد

نویسنده و تحلیل گر برجسته روزنامه رای‌الیوم٬ در واکنش به قتل غیرانسانی جوان سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور ابراز داشت که این جنایت منجر به سقوط دولت ترامپ و طرفدارانش خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬«عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیل گر برجسته روزنامه رای‌الیوم٬ در واکنش به قتل غیرانسانی جوان سیاهپوست آمریکایی نوشت: در پی قتل «جرج فلوید» شهروند سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس این کشور که با فشردن زانویش بر گردن این فرد سیاهپوست او را به طرز فجیعی کشت٬ ناآرامی و شورش‌ها در شهر «مینیاپولیس» ایالات متحده همچنان ادامه دارد.

این جنایت بشری فجیع که توسط دوربین یک رهگذر ثبت و مستند شده٬ بار دیگر پرونده تجاوزات علیه شهروندان سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس و برخی موسسات دولتی این کشور را باز کرد.

درحالی که مدت‌هاست از لغو قوانین تبعیض و جدایی نژادی در ایالات متحده می‌گذرد و البته بسیاری از مقامات این کشور مانند «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق٬ «کاندولیزا رایس و کولن باول» وزرای خارجه وقت و «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده سیاهپوست بودند.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که عمر آمریکایی‌های سیاه‌پوست به طور میانگین حداقل ۶ سال کمتر از سفیدپوستان بوده و با وجود اینکه آنها تنها ۱۳ درصد از جامعه ایالات متحده را تشکیل می‌دهند٬ میزان حضورشان در زندان‌‌های این کشور ۴۳ درصد است. سیاهپوستان آمریکایی همچنین در میان ۱۰۰ سناتور مجلس سنای ایالات متحده ۲ نماینده و در مجلس نمایندگان در میان بیش از ۴۳۵ عضو تنها ۴۴ نماینده دارند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده نیز با آرای همین نژادپرستان سفید پوست و حملاتی که علیه «باراک اوباما» رئیس جمهور سیاهپوست سابق آمریکا و درخواست برای بازگشت او به کنیا داشت وارد کاخ سفید شد. همچنین حمله و اتهام علیه مهاجران و به ویژه مسلمانان در آمریکا نیز از جمله دلایل مهمی بود که ترامپ با استفاده از آن توانست رای نژادپرستان آمریکایی را کسب کند. همه این عوامل در حال حاضر منجر به تشدید بدترین رفتارها و نمادهای نژادپرستانه در کشوری شده که ادعا می‌کند رهبر برابری و آزادی در جهان است!

عبدالباری عطوان در این گزارش خود می‌نویسد: من به شخصه با دیدن ویدئوی قتل وحشیانه جوان سیاهپوست آمریکایی به ویژه آن قسمت که قربانی این اتفاق با صدای ضعیف به قاتل سفیدپوست خود می‌گوید پایت را روی گلویم گذاشته‌ای…نمی‌توانم نفس بکشم… دارم خفه می‌شوم… مادر مادر… و سپس صدای او قطع شد بسیار عصبانی شدم.

به نظر می‌رسد ترامپ از خلال جدیدترین توییت خود که نوشته بود: « هر زمانی که غارت آغاز شود٬ تیراندازی شروع می‌شود»این جنایت وحشتناک را تایید کرده و همین امر پلیس آمریکا را در کشتار معترضان به این اقدام غیرانسانی و نیز اعمال رفتارهای خشن علیه آنها در مینیاپولیس برای سومین روز متوالی جسور می‌کند.

زمانی که دونالد ترامپ را به گورباچوف آمریکایی که با سیاست‌های احمقانه و نژادپرستانه و مغرضانه خود و تحریک سفیدپوستانی که او را به قدرت رساندند٬ بذر کینه و جدایی نژادی را در میان مردم می‌کارد توصیف می‌کنیم٬ گزافه نگفته‌ایم.

این برای اولین بار است که در تاریخ ایالات متحده یک رئیس‌جمهور در دوره قدرت به دروغگویی خود اعتراف کرده و از طرفدارانش می‌خواهد تا با سرازیر شدن به خیابان‌ها برای تظاهرات علیه اقدامات پیشگیرانه در مقابله با شیوع کرونا قانون را زیر پا بگذارند.

۵۰ سال قبل «روزا پارکس» فعال زن دفاع از حقوق سیاهپوستان در آمریکا از دستور راننده اتوبوس مبنی بر ترک صندلی خود در جلوی ماشین و دادن آن به یک سیاهپوست و نشستن در صندلی عقب سرپیچی کرد و بلافاصله توسط پلیس دستگیر و بازداشت شد.

همین اتفاق منجر به انفجار یک انقلاب گسترده در میان سیاهپوستان در جنوب آمریکا و در نهایت لغو قانون نژادپرستی در این کشور شد.

بنابراین نمی‌توان از این واقعیت گذشت که جنایت ضد بشری قتل جرج فلوید نیز یک انقلاب مشابه ضد نژادپرستی دولت آمریکا متشکل از دونالد ترامپ و گروه‌های طرفدار آن به دنبال داشته و آنها را در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ناکام خواهد گذاشت.

این اتفاق غیر انسانی همچنین در آینده‌ای نه چندان دور بسیاری از قوانین نژادپرستانه غیر مستقیم در ایالات متحده را تغییر داده و برابری واقعی میان شهروندان آمریکایی به همراه خواهد داشت.

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }